گل و گیاه آپارتمانی نخرید تا زمانی که این مطلب را بخوانید!

مراقبت از گیاهان و باغبانی در فصل بهار
الفبای مراقبت از گیاهان و باغبانی در فصل بهار
۱۳۹۷-۰۵-۲۹
تکثیر گیاه سانسوریا
گیاه آپارتمانی سانسوریا را چگونه تکثیر کنیم؟
۱۳۹۷-۰۷-۲۲
نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی

همه چیز در مورد گل و گیاه آپارتمانی

تا حالا این سوالات به ذهنتان رسیده است که …

 

دلایل ضرورت داشتن گیاه در منزل یا محیط کارمان چیست؟

چگونه با کمترین هزینه و خودمان دکوراسیون خانه یا محل کارمان برای مهمانان خیره کننده کنیم؟

چرا شرکت‌های بزرگ مثل گوگل از گیاهان آپارتمانی استفاده می‌کنند؟

نمی‌دانید چه گیاه آپارتمانی  برای نگهداری در منزل یا محیط کار شما مناسب است؟

استرالیا و دیگر کشورها چگونه سطح کیفت زندگی بالایی دارد؟

همیشه از اینکه مبادا این گیاه که هزینه زیادی هم دارد از بین برود، از وجود گیاهان در محیط بهره‌ نبرده‌اید؟

چه گیاهانی مقاوم به شرایط نگهداری ما هستند؟

چرا اندازه و سایز گیاه مهم است؟

چه گونه‌ای از گیاهان آپارتمانی منجر به خواب راحت می‌شوند؟

چه گیاهانی انتخاب کنیم که هوای محیط را تصفیه و پاکیزه کند؟

چرا باید کودکانمان را با گیاهان آشنا کنیم؟

چگونه از گیاهان کسب درآمد کنیم؟

و خیلی از مواردی که تا به حال هیچ کس و حتی فروشندگان به شما نگفته‌اند!

هدف ما از این مقاله کامل این است که به پاسخ کلیه سوالات خود برسید.

 

اگر حتی پاسخ یکی از سوالات بالا را نمی‌دانید، این مقاله تغییرات چشمگیری در نگرش شما نسبت به گیاهان و مزایای استفاده از آن‌ها ایجاد می‌کند.

 


 

اگر در شهر زندگی می‌کنید، نیاز به گل و گیاه در خانه و محیط کار دارید!

 

ضرورت وجود گیاهان سبزوانه

ضرورت وجود گیاهان سبزوانه

پیامدهای توسعه شهری و پیچیدگی های معضلات زیست محیطیِ امروزی که بسیاری از جوامع شهری را درگیر نموده، وجود گیاهان آپارتمانی و گسترش آن را بیش از هر زمان دیگر ضروری ساخته است. امروزه دیگر تمایل به زندگی آپارتمان‌نشینی بسیار زیاد شده است وبه همین سبب در شهرها خانه‌هایی را که دارای گل و گیاه‌های زیاد است را تخریب می کنند و قصرهای آپارتمانی بلند می سازند و اثری از سبزی و خرمی را در آن یافت نمی کنید. اما به جای آن نشانه های افسردگی و بیماری‌ها را در مردم بیشتر می‌بینید. در دنیای کنونی ما به ویژه در کلانشهرها ، رشد بیش از پیش جمعیت، به خصوص تمایل شهرنشینی، محدودیت امکانات تفریحی، فشارهای حاصل از کار روزانه و مشکلات تأمین هزینه های زندگی، آثار نامطلوبی در حیات سالم، فعالیت های اجتماعی _ فرهنگی و رفاهی شهرنشینان برجای می گذارد که نگهداری از گیاهان فضای آزاد و گیاهان آپارتمانی در محیط نیاز مردم را در بهره برداری از امتیازات این نعمت الهی را روز افزون می‌کند. در جمع‌ها دیده شوید!

شاید گفتن این مطلب درست نباشد، اما داشتن خانه‌ یا محل‌کاری زیبا و خاص در دید دیگران بسیار موثر است و زمانی که افراد به خانه یا محل کار شما می‌آیند و با صحنه‌ای مواجه می‌شوند که گیاهان زیبا در چیدمان آن قرار گرفته، ناخودآگاه احساساتشان درگیر می‌شود. بدون آنکه متوجه شوند احساس آرامش و شادی در آن‌ها ایجاد می‌شوند.

از مهمترین قسمت‌های دکوراسیون منزل چیدمان گل و گلدان در منزل است. با انجام کارهای خیلی ساده می‌توانید نظر هر کسی را که به خانه یا محل کار شما می‌آید را جلب کنید. لذت داشتن و نگه داری و چیدمان آن‌ها در منزل از مزیت‌های فوق‌العاده یک منزل زیباست.

وجود رنگ‌ های متنوع در طبیعت و فضای سبز، تأثیرات مثبتی بر روی انسان‌‌ها خواهد داشت که منجر به آرامش روحی و روانی خاصی در آن‌ها می‌‌شود. رنگ سبز دارای تأثیر مسکن و آرام‌ بخش است. به‌ طورکلی گیاهانی با رنگ ملایم مانند صورتی، سفید، بنفش و… حس آرامش و گیاهانی با رنگ‌ های گرم و تند مانند قرمز، زرد، نارنجی و… حس هیجان را به دنبال خواهد داشت. بنابراین ترکیب درستی از گیاهان با رنگ‌ های متنوع در کنار هم موجب ایجاد تعادل در احساسات فرد شده و آرامش روحی را فراهم می‌‌آورد.

اکنون وقت طراح شدن است!

خیلی آسان می‌توانید از وسایل بی استفاده کمک بگیرید. یکی از بهترین ایده‌ها برای گیاهان آپارتمانی این است که از جعبه‌های چوبی میوه استفاده کنید و با قرار دادن آن‌ها کنار هم یک جای زیبا برای گیاهان درست کنید، مانند تصویر بالا جعبه‌های چوبی را کنار هم بچینید و گیاهان آپارتمانی کوچک و بزرگ را داخل آن‌ها قرار دهید.

 

 


تا به امروز فکر کرده اید داشتن یک تابلوی گل و گیاه زیبا تا چه حدی می تواند طراوت را به خانه شما بازگرداند؟

 

لذت طراح شدن به کمک گیاهان

لذت طراح شدن به کمک گیاهان

تابلوهایی کوچک از گیاهان در نقاط مختلفی از خانه درست کنید. در نگاه اول کاری سخت به نظر خواهد آمد، اما این ایده نه هزینه‌ای برای شما خواهد داشت و نه کار سختی خواهد بود. با استفاده از شیشه مواد به اتمام رسیده و یا حتی تکه چوب‌هایی که بلا استفاده مانده بودند، می توانید تابلوهایی از گیاهان برای خود تهیه کنید. درون این تابلوها از هر گیاهی می‌توان استفاده کرد، حتی می توانید در آنها سبزی خوردن بکارید. راه دیگر این تابلوهای دیواری این است که تعدادی از گلدان‌های میخی را تهیه کرده و مجموعه آن‌ها را به دیوار میخ کنید و جلوه‌ای تازه‌تر به منزل خود ببخشید.

 

 

 

 

استفاده از گیاهان روی دیوار

استفاده از گیاهان روی دیوار

 

 

برای آن دسته از گیاهانی که به نور بیشتری نیاز دارند می‌توانید یک جا گلدانی نردبانی درست کنید و کنار پنجره قرار دهید سپس گیاهان با گلدان‌های کوچک را داخل آن بچینید، گیاهان بزرگتر را می‌توانید روی زمین کنار آن‌ها قرار دهید. البته نگهداری از گیاهان روی دیوار هم کاره فوق‌العاده جذاب و ساده است.

 

 

 

 


چگونه گل و گیاه بر ذهن و روان انسان تاثیر می‌گذارد؟

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که رنگ سبز برای درمان بیماری های عصبی و اختلالات روانی  بسیار موثر است و استفاده می شود. همچنین دانشمندان آنرا تسکین‌دهنده، هیپنوتیک ، خنک کننده، تعدیل کننده نور خورشید و هیپنوتیک توصیف کرده‌اند.

در روایتی از معصومین است که نگاه کردن به رنگ سبز نشاط می آورد.

جالب است بدانید رنگ سبز در سیستم عصبی جهت بی‌خوابی‌ها و خستگی‌ها موثر است .فشارخون را کم می‌کند و مویرگ‌ها را منبسط می‌سازد و این رنگ سبز را می‌توان به راحتی در گیاهان مشاهده نمود. گیاهان در منازل و محیط کار خستگی را از بدن می‌زدایند. سبب افزایش کارایی می‌شوند.

گذشتگان ما در قدیم در خانه‌هایی که باغچه‌هایی پر از گل و گیاه داشتند زندگی می‌کردند. شغل‌های کشاورزی و دامداری داشتند که در هر دو با گیاهان سر و کار داشته‌اند و و همین سبب می‌شد که اعصاب آرامی داشته باشند و حتی تحمل آنان را در برابر مشکلات بالا می‌برد و در این زمانه توجه به این مسئله‌ی مهم بسیار کم‌رنگ شده است.


 

استرالیا و دیگر کشورها چگونه سطح کیفیت زندگی بالایی دارد؟

فضای-سبز-کشور-های-مختلف-min

اهمیت استفاده از گیاهان در کشورهای مختلف

اهمیت گیاهان و فضای سبز در کشورهای مختلف

اهمیت گیاهان و فضای سبز در کشورهای مختلف

 

استرالیا که یک کشور ثروتمند است علاوه بر سیستم تحصیلات عمومی ، زیر ساخت و ثبات سیاسی خوش منظره بودن، فضای سبز و گیاهان زیبا سبب ایجاد روابط دوستانه، شادی، نشاط و خوشحالی در بین مردمان این کشور شده است. در کشورهایی نظیر سوئد، سوئیس، نیوزلند و کانادا نیز داشتن مناظر بی‌نظیر و محیط زیست در بالا بودن کیفیت زندگی آن‌ها بی‌تاثیر نیست.

 


 

نگهداری از گیاهان در خانه و محل کار

برخی افراد از نگهداری گیاهان ترس دارند و یا فکر می کنند زنده نگه داشتن و رسیدگی به این موجودات کار دشواری است که آن‌ها از پس‌آن بر نمی‌آیند.

 

 خبر خوب!

 

ما در سبزوانه به شما کمک می‌کنیم که هیچ نگرانی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی و گیاهان فضای آزاد نداشته باشید و در تمام لحظات رشد گیاهانتان با شما هستیم.

 

از لحاظ علم روانشناسی نگاه کردن به مناظر و گل و گیاه ها تاثیرات بسیار مفیدی برای روح و روان افراد مختلف خواهد داشت. پژوهش‌ها نشان می‌دهد نگاه کردن به گل ها و گیاهان باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت در افراد می‌شود و غم و اندوه را از انسان دور می‌کند.

تا اینجا دریافتیم حضور گل و گیاه در محیط زندگی تا چه اندازه بر روحیه و ذهن اعضای خانواده تاثیرگذار است و حداقل یک یا دو گیاه آپارتمانی در خانه نگهداری می‌کنیم. بنابراین از تأثیر گل و گیاه در محیط کار و یا جاهای دیگر غافل نشویم. داشتن گل و گیاه روی میز کارتان فقط برای آراستن میز نیست، بلکه باعث می‌شود شما مفیدتر کار کنید. نکته جالب اینجاست که بیشتر زمان بیداری خود را معمولاً در محیط کار هستیم، اما برای زیبایی  و سلامت آن فکری نمی‌کنیم. یک تحقیق اروپایی نشان داده که کارمندانی که محل کارشان دارای گل و گیاه است، هم سلامت بیشتری دارند و هم مفیدتر کار می‌کنند. علاوه بر تازه تر کردن هوا، زیباتر کردن محل کار و افزایش رضایت، محققان کشف کرده‌اند سودمندی افراد تا ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. دفتر کار محیطی است که ساعت‌ها وقت خود را در آن می‌گذرانید و چند عدد گل و گیاه زیبا می‌تواند روحیه شما را به خوبی مثبت کند.

حالت روحی انسان با تماشا کردن به گل‌ها تغییر یافته و با هر بار نگاه کردن به گل‌ها، اتصال عصبی مثبتی در مغز افراد ایجاد می‌کند.

نگهداری از گل و گیاه در خانه و محل کار

نگهداری از گل و گیاه در خانه

وجود گل‌ها و گیاهان در معرض دید افراد علاوه بر ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و ایجاد آرامش، احساس رضایت و شادی را در افراد ایجاد می‌کند.

پس هر کاری برای بهبود شرایط محیط کارمان انجام دهیم و به این فکر نکنیم که مثلا من کارمند هستم یا شرایط محیا نیست. هر کاری انجام دهیم برای بهبود کیفیت بخش زیادی از زندگی خود کرده ایم.


 

شرکت‌های بزرگ هم از گل و گیاه آپارتمانی و گیاهان فضای آزاد استفاده می‌کنند!

 

شرکت‌های بزرگ همچون googl، facebook، apple و غیره نیز بر این باورند که برای بازدهی بیشتر و ایجاد محیطی شاد و دور از استرس، استفاده از گل و گیاه بسیار موثر است.

 

 

 

استفاده از گیاهان در شرکت های بزرگ

استفاده از گیاهان در شرکت های بزرگ

۴ مورد از ویژگی‌های محیط کاری استاندارد

 

استفاده از گیاه در محیط کار فقط برای زیبایی و آراستگی فضای کار نیستند. بلکه مزایای دیگری نیز دارند:

 • آلودگی هوا را در محیط های کاری از بین می‌برد.
 •  استرس را کاهش می‌دهد، به فضا شادی و سرزندگی می‌بخشد و در نهایت بازدهی فضای کار را افزایش می‌دهند.
 •  حریم خصوصی شما را در فضای کوچک کاریتان بیشتر می‌کند.
 •  در جذب سرو صدای محیط کار کمک می‌کند.


دست من توی نگهداری و پرورش گل و گیاه خوب نیست!

باید بگویم این حرف پایه علمی ندارد. درصورتی که گیاهان خود را بشناسید، نیازهای آن‌ها را برآورده کنید هیچ جای نگرانی نیست. حتی اگر می‌خواهید از مزایای بی‌نظیر حضور گیاهان استفاده کنید و زمان کمتری هم برای نگهداری از آن‌ها بگذارید، می‌توانید از گیاهان مقاوم‌تر استفاده کنید. در ادامه تمام نکات مربوط به انواع گیاهان آپارتمانی و گل و گیاه آپارتمانی مقاوم خواهیم گفت و سبزوانه برای همیشه به صورت رایگان پاسخ سوالات شما را خواهد داد.


 

تحقیقات جدید در مورد تاثیر باغبانی و گل و گیاه در افزایش خلاقیت

 

تنها کودکان نیستند که نیاز به زمان‌هایی برای بازی و فضاهایی برای تقویت قوه خلاقه‌شان دارند. بزرگسالان نیز باید از فعالیت‌هایی که قوه تخیل را به کار می‌اندازد بهره ببرند. تحقیقات عصب شناختی و تصویربرداری از مغز امروزه دقیقا نشان داده‌اند که خلاقیت چطور بر روی مغز تاثیر می‌گذارد و سلامتی ذهنی و جسمی را بهبود می‌بخشد. انجام امور خلاقانه از جمله باغبانی و ارتباط بیشتر با گل و گیاه موجب کاهش استرس، منبسط کردن عضلات، بهبود هضم، کاهش تورم های گوارشی، افزایش عزت نفس و سازنده تر بودن می‌گردد. دلیل این امر آن است که فعالیت‌های خلاقانه باعث می‌شوند ما توجه‌مان را متمرکز بر یک موضوع کنیم، به همان شکلی که مدیتیشن باعث تمرکز و توجه می‌شود.

تاثیر وجود گیاهان و باغبانی بر ایجاد خلاقیت

تاثیر وجود گیاهان بر ایجاد خلاقیت

پس از ساعت‌ها ماندن در ترافیک و شلوغی همچنین حداقل ۸ ساعت کار روزانه در دفتر کار، قطعا به این نکته پی برده‌اید که چه مقدار ارتباطتان با زمین کم شده است. دلیل آن که به شما باغبانی را توصیه می‌کنیم آن است که به شما کمک می‌کند از استرس‌های کاری دور شوید، به فضایی دیگر بروید و حتی مانند یک کودک که در حال ماسه بازی است کثیف شوید و روحیه خود را تقویت کنید و با طبیعت ارتباط برقرار کنید.

برای اثبات این موضوع تحقیقی بر روی عده ای از افراد صورت گرفت. به این ترتیب که بعد از انجام یک کار پر‌استرس افراد را به دو گروه تقسیم کردند. گروهی از آن‌ها به مدت ۳۰ دقیقه داخل خانه به مطالعه پرداختند و گروهی دیگر ۳۰ دقیقه در یک باغ به باغبانی مشغول شدند. نتایج فوق‌العاده بود، آن‌هایی که در باغ مشغول باغبانی بودند حال بهتری نسبت به گروه دیگر داشتند. طبق آزمایشی دیگرمیزان کورتیزول (هورمون استرس) خون آن‌ها پایین‌تر از گروه دیگر بود.


 

استرس، افسردگی، خستگی و بیماری را دور بریزید بدون اینکه به دکتر مراجعه کنید!

 

در تحقیقاتی میان افرادی که با افسردگی، خستگی مزمن و اختلال دوقطبی نوع دوم دست‌وپنجه نرم می‌کردند، برنامهٔ باغبانی و گل‌کاری و سبزی‌کاری به‌صورت روزانه ۶ ساعت ترتیب دادند.
پس از ۳ ماه مشاهده شد که نیمی از شرکت‌کنندگان بهبود قابل‌توجهی نشان دادند و این بهبود حتی تا ۳ ماه پس از توقف تحقیقات ادامه داشت.

حتما دنبال دلیل این موضوع هستید. باید بگوییم نیمی از نتایج مربوط به باکتری‌های موجود در خاک بود! شواهدی وجود دارد که باکتری “مایکو باکتریوم واکایی” موجود در خاک باعث افزایش روحیه می‌شود. زمانی که موش‌های آزمایشگاهی را با این باکتری‌های به‌ظاهر بی‌ضرر تغذیه می‌کنند، باکتری باعث فعال شدن سیستم ایمنی شده و میزان تولید سروتونین در خون را افزایش می‌دهد.

در مورد بیماران مبتلا به سرطان ریه با تلقیح این باکتری علائمشان کمتر شد و به‌سلامت عاطفی آن‌ها کمک کرد. در کل نتایج بهتری نسبت به درمان نشان دادند و منجر به تولید سروتونین بیشتری در خون آن‌ها شد.
همچنین مشاهده شد که قرار گرفتن در معرض این باکتری از دوران کودکی به‌سلامت سیستم ایمنی کمک می‌کند و تنها دلیل آن ممکن است تولید بالای سروتونین در خون باشد و ایجاد شادی ناشی از بازی با خاک باشد.


 

اگر دارای فرزند هستید، قطعا سلامتی فرزندانتان برایتان مهم است!

 

 

طبق نظر یکی از متخصصان روان‌شناسی، بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، با توجه به معضل کمبود باغچه و فضای طبیعی شهری، اقدام به احداث مدارس باغبانی برای کودکان نموده‌اند. دانش آموزان این مدارس باغبانی از سنین بیشتر از  ۵ سال، شروع به باغبانی کردن و رسیدن به امور  باغچه می‌کنند. در چنین شرایطی این کودکان می‌آموزند که به چه صورت یک باغچه شخصی برای خود بوجود بیاورند و چگونه از آن مراقبت نمایند. نتیجه این روش این است که کودکان علاوه بر اینکه بسیاری از مهارت‌های باغبانی از قبیل مشاهده رشد گیاهان، نگهداری از گیاه، آماده کردن زمین، آبیاری و… را می‌آموزند، اطلاعاتشان در مورد تغذیه افزایش یافته و همچنین ذوق تغذیه‌ای‌ آن‌ها افزایش می‌یابد. در ادامه نتایج تحقیقات محققان و دانشمندان نمایانگر این مطلب است که کودکان آموزش یافته در مدارس باغبانی به لحاظ بهداشت روانی در سطح بالاتری به سر برده و همچنین مهارت‌های فراوانی در زندگی­شان بدست می‌آورند. این کودکان از طریق تجربه کردن باغبانی و حس زیبای طبیعت، دانش زیادی در مورد گیاهان و رشد آن‌ها به دست خواهند آورد.

همچنین کودکانی که با گل، گیاه و طبیعت سر و کار دارند احساس مسئولیت بیشتری پیدا کرده و بلوغ فکری­شان نیز افزایش می‌یابد.

باغبانی، شبیه ­سازی خوبی برای زندگی است. کودک با زندگی و حیات و روند رشد یک دانه تا درخت آشنا می‌شود. باغبانی، کودک را محافظ محیط زیست و القا کننده احترام به طبیعت که تا سنین بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند، می‏گرداند.

 

باغبانی کودکان چه نتایجی در پی دارد؟

تاثیرات ارتباط کودکان با گیاهان

تاثیرات ارتباط کودکان با گیاهان

 • خلاقیت کودک شکوفا خواهد شد.
 • کودک برای ارتباط با خودش فرصت پیدا کرده و همچنین آرامش روانی‌اش نیز افزایش می‌یابد. نتیجه این موضوع تمرکز کودک بیشتر خواهد شد.
 • حس ارزشمندی در کودک بوجود خواهد آمد
 • هماهنگی با طبیعت و محیط
 • کودک با زندگی،حیات و روند رشد موجودات زنده آشنا خواهد شد.
 • فضای مناسب برای کار تیمی و گروهی است.
 • هدفمند بودن فعالیت که باعث اشتیاق بیشتر و پیگیری می‌شود
 • در باغبانی هر ۵ حس فعالیت دارد و همه اعضای بدن فعال هستند.
 • احساس مسئولیت در کودکان افزایش خواهد یافت
 • رشد مهارت‌های اجتماعی،رفتاری و اخلاقی
 • احترام به طبیعت
 • ایجاد علاقه برای خوردن میوه‌‌ها، سبزیجات در مقابل تنقلات
 • مشارکت در ارتباط با دانش و احساسات
 • تلاش برای حفظ محیط زیست

حالا چطور کودکان را با گیاهان و باغبانی آشنا کنیم؟

 

فرزندانمان را با گیاهان آشتی دهیم

فرزندانمان را با گیاهان آشتی دهیم

همه این مزایا و خوبی‌هایی که در مورد باغبانی کودکان و ارتباط آن‌ها با گل و گیاه بیان شد، نیازمند آماده سازی بسترهایی است که توسط والدین ایجاد گردد. والدین می‎توانند با خرید گلدانی، کودکان را تشویق به این کار کنند. همراهی والدین و حمایت آن‌ها برای کودکان، جهت شروع و ادامه کار می‌باشد. باید به این نکته دقت کرد که مطابق توصیه متخصصان روانشناسی، پدر و مادر پس از ایجاد فضای مناسب و مطلوب جهت باغبانی و نگهداری گل و گیاه به کودکانشان طریقه رشد و نگهداری از گیاهان را نیز بایستی آموزش دهند. باید توجه نمایید که کودکان خود را محدود نکنید تا توانایی خلاقیت خود را شکوفا کنند. این بدان معنی است که والدین در صورتی که با تخریب باغچه کوچکشان روبرو شدند صبوری به خرج دهند تا پس از دیدن نتیجه کارشان، در آینده عملکرد و رفتار بهتری با گیاهان خواهند داشت.

در صورتی که دسترسی به باغچه یا فضای سبز در محل زندگی خود ندارید، اقدام به تهیه گلدان‌های زیبا نمایید تا درکودکان ایجاد علاقه‌ نسبت به باغبانی و گیاهان نمایید.

چگونه مدل خلاقیت عالی برای فرزندانمان باشیم؟

 

باغبانی و خلاقیت

باغبانی را به فرزندانمان بیاموزیم

کودکانی که والدین خود را در حال خلاقیت‌هایی مانند باغبانی و پرورش گیاهان آپارتمانی ببینند بیشتر به سوی این فعالیت ها جذب می شوند. اگر مدت مدیدی از آخرین خلاقیت شما می گذرد، به وسیله کودک درون خود فکر و تلاش کنید و زمان خود را، حتی برای نیم ساعت، صرف ارتباط برقرار کردن فرزندانتان با گل و گیاه کنید. سپس احساس خود را دریابید و ببینید آیا از انجام آن لذت بردید و حاضر هستید به خاطر خود و فرزندانتان این کار را روز دیگری هم تکرار کنید؟!

باغبانی و کاهش وزن!

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط کودکان و نوجوانان با طبیعت و فعالیت های باغبانی در فضای خارج از خانه، به حفظ سلامت و جلوگیری از چاقی کودکان کمک می‌کند. نتیجه تحقیقات دانشمندان علم روانشناسی و کارشناسان علوم تربیتی حاکی از آن است که کودکانی که در محیط طبیعی سرگرم یک فعالیت مربوط به طبیعت مانند کاشتن بذر، نگهداری از گل و گیاه هستند و رشد می‌کنند، دارای خلاقیت بیشتر‌، اعتماد به نفس، مهارت‌های فردی و نکات مثبت اخلاقی بیشتری نسبت به کودکان دیگر هستند. از خصوصیات رفتاری و اخلاقی این کودکان در سنین نوجوانی و جوانی می‌توان، صبور بودن و آرامش داشتن، باور به این که به هر چیز فرصت بدهند و انتظارات خارج از منطق نداشته باشند و احترام به طبیعت را نام برد.

چگونه باغبانی موجب کاهش وزن میشود؟

چگونه باغبانی موجب کاهش وزن میشود؟

 

به گزارش روزنامه دیلی میل، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، حاکی از آن است که کودکان دارای اضافه وزن، در صورتی که فعالیت باغبانی داشته باشند احتمال کاهش وزن در آن‌ها نسبت به کودکان دیگر بیشتر است. همچنین مورد جالب دیگر این است که به گفته محققان، در مدارسی که باغبانی به کودکان آموزش داده می‌شود، تعداد دانش آموزان چاق کمتر خواهد بود.

با توجه به  نتایج این مطالعه که در مجله Journal of Nutrition Education and Behavior انتشار یافته است، دانش آموزانی که در کلاسهای باغبانی شرکت نموده‌اند سلامت آن‌ها را تقویت کرد. به نظر محققان، یادگیری آموزه‌هایی در کلاس‌های باغبانی در ارتباط با خوراکی‌های سالم همانند استفاده از سبزیجات تازه در تغذیه مناسب کودکان و کاهش وزن آن‌ها نقش بسیار موثری دارد. همچنین باغبانی فرصت بسیار مناسبی برای فعالیت فیزیکی کودکان خواهد بود.

متاسفانه با تغییر شیوه زندگی انسان و زندگی کودکان شهرهای بزرگ که در اکثریت در آپارتمان‌ها و برج­ها  ساکن هستند ، فضای کافی برای داشتن یک باغچه شخصی وجود ندارد. در چنین شرایطی توصیه روانشناسان بر این است که بهترین روش برای بهبود این مشکل این است که در این محیط­‌ها والدین گلدان‌ها یا باغچه‌های گلدانی برای کودکان تهیه کرده تا آنان نیز با رشد طبیعی گیاهان آشنا شوند.

 

 


ارتباط شبکه‌های اجتماعی و گل و گیاه

این روزها کاملا ملموس است و همه ما می‌بینیم که نحوه ارتباطات کنونی با نحوه تعاملات درگذشته فرق کرده است. با پررنگ شدن و محبوبیت شبکه‌های اجتماعی و نیاز به استفاده از این نوع فضاها برای ایجاد ارتباطات بین افراد به وضوح نمایان است. امروزه شبکه های اجتماعی، روابط میان افراد را تسهیل نموده و همچنین نقش مهمی در گسترش کسب و کارهای مختلف ایفا می نمایند.

به همین منظور مرکز((Wear Social))  برای دست‌یابی به میزان گستردگی شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان، ژانویه ۲۰۱۵ مطالعه جامعی انجام داد و در پایان به این نتیجه رسیدند تا آن زمان ۷٫۲ میلیارد نفر روی کره خاکی ساکن بودند. مشخص شد ۳٫۰ میلیارد نفر از آنها به صورت دایم از مزایای اینترنت استفاده می‌کنند و همچنین ۲٫۰۷ میلیارد حساب کاربری فعال در شبکه‌های اجتماعی مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفته است، ۳٫۶ میلیون کاربر جهانی از دستگاه موبایلی استفاده می‌کرده‌اند و از میان تمام مشترکان شبکه‌های اجتماعی ۱٫۶ میلیارد نفر با دستگاه‌های موبایلی از مزایای آن‌ها بهره می‌بردند.

در شبکه های اجتماعی لبخند بزنید و دیده شوید !

با کمی دقت مشاهد می‌کنید که اکثر شرکت‌ها و افرا د معروف و بزرگ دنیا برای بیشتر دیده شدن و ایجاد حس خوب برای کاربران و دنبال‌کنندگان خود تصاویری از محیط‌ کاری، محیط زندگی و شرایط خوددر کنار گیاهان بهره می‌برند.

در کنار گیاهان و گلها لبخند بزنید

بخندید و دیده شوید

این در حالی است که وجود گل و گیاه و تاثیرات فراوانی که بر ذهن و روان انسان می‌گذارد سبب محبوبیت و جذابیت بیشتر این نوع عکس‌ها خواهد شد. بنابراین در مطالب و پست‌های خود می‌توانید از این راز بزرگ استفاده کنید.


نفس عمیق بکشید، بدون نگرانی از آلودگی هوا!

 

تاثیر وجود گیاهان در تصفیه هوا

تاثیر وجود گیاهان در تصفیه هوا

آلودگی هوا در اثر تغییر در ویژگی‌های جوی تحت تاثیر مواد شیمیایی و یا ریزگردی و یا عامل‌های زیست شناختی به وجود می‌آید. امروزه در کلان شهرها به ویژه شهر تهران شاهد آلودگی هوا به صورت طولانی مدت هستیم. آلودگی هوا بیش از هر آلودگی دیگری موجب مرگ و میر انسان‌ها و‌ جانوران می‌شود.

گل  وگیاه آپارتمانی مواد شیمیایی خطرناک موجود در هوا را از طریق حفره‌های ریز بر روی برگ‌ها جذب می‌کنند و موجب پاکسازی و حذف مواد سمی موجود در هوای اطرافمان می‌شوند. برخی گل و گیاه آپارتمانی توانایی فیلتر کردن و حذف مقادیر چشمگیری از آلاینده‌های سمی هستند به طوری که برخی از گونه‌های گیاهان در مدت ۲۴ ساعت تا بیش از ۹۰ درصد مواد سمی موجود در توای اطراف خود را تصفیه و پاکسازی کنند.

 

 

بازدهی محیط کارتان را ۲ برابر کنید!

نگهداری و مراقبت گل و گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا در محیط کار یا روی میز کار می‌تواند راندمان کاری را به طور قابل توجهی بالا ببرد. چند مورد از تاثیرات نگهداری از گیاهان در محل کار به شرح زیر است:

 • آلودگی‌های موجود در محیط کار را از بین می‌برد.
 • نگاه کردن به گیاهان حس آرامش به شخص می‌بخشد.
 • آلودگی‌های صوتی را کاهش داده و در نتیجه تمرکز فرد را افزایش می‌دهد.
 • کمک فراوانی به کاهش استرس نموده و شادی و لبخند و نهایتا بازدهی کاری بیشتر از نتایج نگهداری از گیاهان در محل کار خواهد بود.

 

۱۲ گیاه تصفیه کننده هوا که ناسا معرفی می‌کند!

گل و گیاه آپارتمانی_ آگلونما

 گل آپارتمانی آگلونما بسیار گیاه آپارتمانی مناسب برای ادارجات، دفاتر خدماتی، بانک ها، منازل، رستوران‌ها و کلیه نقاط تاریک و شرایط سخت می‌باشد. با وجود آلودگی‌ هوا داشتن گیاهی که بتواند هوای محیط پیرامون را برای تنفس پاکیزه کند، بسیار ارزشمند است. این گل آپارتمانی ضامن سلامتی شماست. این گیاه سودمند طبقتحقیقات ناسادر مورد گیاهان آپارتمانی جزو گیاهانی است که نقش بسزایی در تصفیه هوا و جذب موادی که موجب آلودگی هوا می‌شوند، دارد. بنابراین اگر تا کنون از اداشتن این گیاه لذت می‌بردید بیشتر به آن توجه کنید و اگر تا بحال از داشتن آگلونما بهره نمی‌برید، از وجود آن استفاده کنید. گیاهی است از خانواده‌ی آراسه به علت وضع برگ‌ها و انبوه بودن آنها در اتاق‌های کوچک جلوه بیشتری دارد، مخصوصا اگر در گلدان های گرد و دایره ای کاشته شود. ساقه‌های کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف، نیزه‌ای شکل و خم شده به طرف پائین با طول ۱۲-۱۵ سانتیمتر مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارند، کاشت مخلوط این گیاه آپارتمانی با گیاهان مختلف در داخل یک گلدان مقایسه جالبی در شکل برگ‌ها ایجاد خواهد کرد، در برابر نور کم مقاومت خوبی دارند.

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا آگلونما

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا آگلونما

شما می‌توانید بعد از مطالعه مشخصات گیاه آپارتمانی آگلونما، با توجه به شرایط محیط مورد نظر گیاه خود را انتخاب کنید. چنانچه سوالی بی پاسخ دارید در بخش((از من بپرس))سبزوانه مطرح نمایید.


گل و گیاه آپارتمانی_اسپاتی فیلوم یا برگ قاشقی

 

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا_اسپاتی فیلوم

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا_اسپاتی فیلوم

این گیاه فوق‌العاده زیبا،گیاه برگ قاشقی، گل چمچه‌ای یا اسپاتی فیلوم با نام علمی Spathiphyllum Wallisii از خانواده گل شیپوریان است و زیستگاه آن آمریکای جنوبی می‌باشد. برگ‌های این گیاه،کشیده و به رنگ سبز تیره، براق و نیزه مانند است. گل‌های سفید اسپاتی فیلوم که بر روی سنبله سفید استوانه‌ای شکل به طول حدود ۳ سانتی‌متر قرار گرفته که با یک برگ رو به بالا شبیه قاشق پوشیده شده است. این گیاه آپارتمانی نیازمند نور متوسط و غیر مستقیم می‌­باشد، همانگونه که گفته شد بسایر موثر جهت جذب آلودگی‌های هوا و نگهداری از آن  آسان است. پس برای منازل و ادارجات مناسب است.


گیاه آپارتمانی سرخس

 

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا_سرخس

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا_سرخس

سرخس‌هاگیاهانی بدون گل هستند که ساختار برگ‌مانند دارند. سرخس‌ها در منازل به خوبی رشد می‌کنند. به طور کلی محیط‌های خشک را نمی‌پسندند و باید در محلی خنک و‌ مرطوب قرار بگیرند.


گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا

 

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا فیکوس الاستیکا

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا فیکوس الاستیکا

فیکوس گیاهی است از خانواده موراسه و بسیار مناسب برای نگهداری در منازل. در هوای آزاد ارتفاع این گیاه به ۳۰متر نیز می‌رسد. برگ‌های پهن و براق این گیاه تصفیه کننده خوبی برای هوای آلوده اطرافمان است.


گیاه آپارتمانی بنجامین

گیاه تصفیه کننده هوا آپارتمانی فیکوس بنجامین

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا  فیکوس بنجامین

بنجامین گیاه بسیار زیبا و پرطرفدار است که  برگ های کوچک با رنگ‌های سفید و سبز و ابلق دارد. بنجامین از آن دسته از گیاهانی است که در خیلی از خانه‌ها پیدا می‌شود .این گیاه بسیار حساس است و نیاز به مراقبت‌های ویژهای دارد.گیاه آپارتمانی بنجامیننور شدید و مستقیم آفتاب و همچنین سرما را تحمل نمی‌کند.


سانسوریا، گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا سانسوریا

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا سانسوریا

سانسوریا پرطاقت‌ترین گیاه خانگی می‌باشد که معمولا هیچ گاه خراب نمی‌شود. به همین دلیل نگهداری از این گیاه در خانه کاری بسیار راحت و همچنین به صرفه است.

این گیاه همیشه سبز در سایه و خشکی نیز دوام می‌آورد و نیاز به نور مستقیم آفتاب ندارد. این گیاه از جمله گل و گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا می باشد و هوای آلوده اطراف خود را به بهترین شکل تصفیه می‌کندو اکسیژن خالص رو به محیط اطراف بر می‌گرداند.


گیاه آپارتمانی برگ انجیری(گوش گرگی، فیلودندورن)

رگ‌های پهن و بزرگ انجیری در بین گیاهان زینتی کاملا مشخص است. در برخی گونه‌ها برگ ها کامل و بدون بریدگی است (Philodendron scandens) و در گونه‌های دیگر برگها دارای برش‌های عمیق و سوراخ‌های بزرگ است. گیاه فیلودندورن گیاهی بالارونده می‌باشد که برای رشد احتیاج به تکیه گاهی چوبی پوشانده شده از خزه دارد تا ریشه‌های هوایی این گیاه در آن رشد کند. فیلودندورن احتیاج به نور غیر مستقیم و‌کنار پنجره دارد . نور مستقیم باعث سوختگی و آسیب به برگ‌های این گیاه می‌شود. نگهداری از این گیاه کار بسیار راحتی است. این گیاه همیشه سبز تصفیه کننده مناسبی برای هوای منزل می‌باشد.

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا برگ انجیری(گوش گرگی یا فیلودندرون)

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا برگ انجیری(گوش گرگی یا فیلودندرون)


گیاه کلروفیتوم یا برگ گندمی

کلروفیتوم یا برگ‌ گندمی دارای برگ‌های گندمی شکل و خمیده می‌باشدو گیاه مناسبی برای پرورش در آپارتمان می‌باشد.این گیاه در فصل تابستان گل های سفید ریزی تولید می‌کند که زیبایی آن را چندین برابر خواهد کرد. نیاز به نور شدید و مستقیم ندارد و نور غیر مستقیم و از پشت پنجره برای آن توصیه می‌شود. البته کمبود نور نیز می‌تواند باعث کم رنگ شدن برگ‌های این گیاه شود. کلروفیتوم می‌تواند یک تصفیه کننده هوا مناسب خانگی باشد.

گیاه آپارتمانی گندمی

گیاه آپارتمانی گندمی


گل و گیاه آپارتمانی_نخل بامبو یا شامادورا

نخل بامبو یا همان نخل نخل شامادورا دارای ظاهری کاملا ظریف بوده و به دلیل نیاز کمی که به نور دارد گیاه بسیار مناسبی برای پرورش در آپارتمان‌ها می‌باشد. برگ‌های این گیاه تصفیه کننده بسیار مناسبی برای هوا به شمار می‌آیند.

نگهداری از این گیاه در منزل باعث زیبایی دو‌چندان و همچنین تنفس هوای تمیز می‌باشد.

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا شامادورا یا نخل بامبو

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا شامادورا یا نخل بامبو

 


گل آپارتمانی  تصفیه کننده هوا، پتوس

باید بدانید کهگیاه آپارتمانی پتوسبسیار زیبا، هم می‌تواند به عنوان بالارونده و هم آویز جلوه­ی فوق العاده قشنگی به آپارتمان یا محل کارتان بدهد. این گیاه همیشه سبز، برگ های قلبی شکل دارد و نگهداری از آن بسیار ساده است. به همین خاطر در آپارتمان‌ها بسیار به چشم می‌خورد.

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا پتوس

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا پتوس


گیاه پاپیتال یا عشقه معمولی(پیچک معمولی یا داردوست معمولی)

پاپیتال به سادگی در آپارتمان‌ها رشد می‌کند و نیاز زیادی به قرار گرفتن در معرض نور مستقیم را ندارد. این گیاه می‌تواند تنها طی ۱۲ ساعت تاثیرات ناشی از قارچ‌های موجود در هوا را از بین ببرد. این گیاه زیبا و همیشه سبز می‌تواند گزینه مناسبی برای داشتن هوایی مطلوب و سالم در منزل باشد.

گیاه تصفیه کننده هوا پاپیتال یا عشقه

گیاه تصفیه کننده هوا پاپیتال یا عشقه


و حال از گل‌ آپارتمانی آنتوریوم لذت ببرید!

 

مختصرا در موردگیاه آنتوریومصحبت می‌کنیم که هم به صورت شاخه بریده استفاده می‌شود و هم به شکل گیاه آپارتمانی بکار می‌رود. گل آپارتمانی آنتوریم دارای برگ‌های بسیار زیبا و همچنین گل‌های بی‌نظیری است. رنگ‌های قرمز، زرد، سفید، صورتی و بنفش در مورد این گیاه قابل مشاهده‌ است.  این گیاه بومی منطقه گواتمالا بوده و گیاهی دائمی می‌باشد. درنتیجه سازگاری خوبی با مناطق گرم و مرطوب خواهد داشت.

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا آنتوریوم

گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا آنتوریوم


 

نکاتی که فروشندگان گیاهان آپارتمانی به شما نمی‌گویند!

بارها از سبزوانه سوال شده است که چگونه گل‌های آپارتمانی مناسب را انتخاب کنیم. ما به شما نکاتی را خواهیم آموخت که دیگر هیچ فروشنده گل و گیاهی نتواند جنس نامرغوب به شما بدهد و با خیال راحت انتخابی درست داشته باشید. برای خرید گل و گیاه آپارتمانی و وجود گل‌های زیبا و با طراوت در منزل و ادارات و محیط اطراف خود باید قبل از خرید این چند سوال را پاسخ دهید.
 • برای خرید گل و گیاه آپارتمانی وضعیت برگ‌ها و ساقه‌های گیاه چگونه باشد؟
 • چطور تشخیص دهیم گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد؟
 • چگونه گیاه آپارتمانی را تا محلی که قصد نگهداری از آن را داریم حمل کنیم؟
 • شرایط محل نگهداری از گل آپارتمانی چگونه باشد؟
 • مشخصات گل آپارتمانی چگونه باشد؟
 • جهت رشد مطلوب گیاه چه باید کرد؟

گل و گیاه آپارتمانی از لحاظ ظاهری چگونه باشد؟

 

گلهای آپارتمانی را انتخاب کنید که دارای برگ‌های کاملا سبز بوده و برگ‌ها، ساقه، گل‌ها و خاک گیاه را بازدید کنید تا آثار امراض، آفات و علف هرزدیده نشود. دقت کنید که در فصل بهار بیشتر از هر زمان دیگری گیاهان آپارتمانی در معرض آفت های گیاهی خواهند بود.

نکته دیگری که قبل از خرید گل آپارتمانی باید به آن دقت کنیم این است که اگر ریشه های گیاه از سوراخ‌های زیرین بیرون زده شده باشد نشانه این است که گیاه آپارتمانی مدت زیادی در گلخانه بوده و نیاز به تعویض گلدان دارد. همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، ریشه‌ها به طور کامل در سرتاسر خاک حرکت کرده و این موضوع یکی از نکاتی است که در هنگام انتخاب گیاه مناسب باید در نظر گرفت.

تراکم ریشه های گیاه آپارتمانی یکی از نکات انتخاب

تراکم ریشه های گیاه آپارتمانی یکی از نکات انتخاب

اگر مشاهده کردید که برگ‌ها و شاخه‌های گل آپارتمانی زیاد است، هر چه سریعتر اقدام به تعویض گلدان نمایید. بهتر است فاصله ساقه گل آپارتمانی و لبه‌های گلدان و دیواره آن حداقل ۵ برابر ساقه گیاه باشد.


 

چگونه گیاه را حمل کنیم؟

 

نکته دیگر اینکه هنگام حمل گلدان تا منزل بهتر است توسط پارچه‌های نمدار گلدان و گل آپارتمانی را بپوشانید. در فصل زمستان نیز مراقب باشید سرما موجب آسیب رساندن به گیاه در هنگام حمل آن نشود.

حتما قبل از خرید با توجه به مشخصات گل آپارتمانی و شرایط نگهداری از آن(رطوبت، دما، نور و …) گیاه خود را انتخاب کنید و شرایط محیطی مناسب را برای آن آماده سازید.

اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی تجربه کمتری دارید، از گیاهان سریع‌الرشد، کم توقع و قابل تکثیر استفاده کنید.

زمان خرید گل‌های آپارتمانی،کودها و مواد غذاییمصنوعی مایع و یا جامد محلول در آب که مخصوص گیاهان زینتی هستند نیز تهیه نمایید تا گیاهان شما رشد و سرسبزی قابل توجه داشته باشند.

چنانچه قصد کاشت گروهی گل دارید، باید به رنگ، قد، و نیازهای محیطی این گیاهان دقت کنید.

خاک گلدان‌ها را بموقع عوض کنید!

 

اکثر افراد نسبت به  تعویض خاک گلدان‌هایشان اقدام نمی‌کنند و تصور می‌کنند همان خاک اولیه برای گیاه مناسب است. در حالی که باید هر یک یا دو سال خاک گلدان‌ها عوض شود. همچنین اگر حجم گلدان برای گیاه‌تان کوچک است، گلدان بزرگ‌تری برای آن تهیه کنید و همراه خاک جدید مقداری کود مناسب هم به آن بدهید.

پس هنگامی که می‌خواهید کود مورد نیاز را برای گیاه بخرید، دقت داشته باشید که کود مناسبی انتخاب شود، ضمن این‌که نحوه استفاده از آن را نیز از فروشنده بپرسید.


 

من هم مثل شما مشکل انتخاب جا برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی داشتم!

 

قرار دادن گیاهان آپارتمانی درمکان مناسب

مکان مناسب برای گیاه خود انتخاب کنید

احتمالا شما هم مثل من از آن دسته افرادی هستید که گل و گیاه آپارتمانی خود را در اتاق نشیمن و یا پذیرایی نگهداری می‌‍‌‌کنید. خیلی مهم است که گل و گیاه آپارتمانی خود را در مکا‌ن‌هایی نگهداری کنید که هم مانع رفت و آمد یا استراحت افراد نشود و هم اینکه نسبت به نیازهای گیاه در مکان مناسب قرار گیرد. خیلی مواقع گلدان گل آپارتمانی در مکانی قرار داده می‌شود که بازی کودکان به آن‌ها لطمه وارد می‌نماید.

برخی ﺍﺯ گل‌های آپارتمانی نسبت ﺑﻪ قرار گرفتن در گرمای زیاد ﺩﺭ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ ﻭ برخی ﺩﯾﮕﺮ نسبت ﺑﻪ ﻫﻮﺍﯼ ﺧﺸﮏ ﺩﺍﺧﻞ ﺁﭘﺎﺭﺗﻤﺎﻥ ﺣﺴﺎﺳﯿﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ و این شرایط را نمی‌توانن تحمل کنند. یکی از روش‌های نگهداری از این‌گونه گیاهان، به کار گرفتن ﮔﻠﺪﺍﻥﻫﺎیی ﺷﯿﺸﻪ ﺍﯼ که به ﺑﺎﻍ ﺷﯿﺸﻪ معروفند می‌باشد ﮐﻪ ﻫﻢ ﺭﻃﻮﺑﺖ ﮐﺎﻓﯽ را تامین می‌کند ﻭ ﻫﻢ ﺩﺭﺟﻪ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﻣﺤﯿﻂ ﺁﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﮔﯿﺎﻩ مناسب است.

 

 

شما هم می‌توانید از گیاه آپارتمانی در آشپزخانه استفاده کنید!

 

استفاده از گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه

استفاده از گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه

 

بهترین حالت برای استفاده از گیاه آپارتمانی در فضای آشپزخانه درنظر گرفتن گلدان های آپارتمانی بزرگ در کنجی از آن می باشد. قطعا عطر این گل ها تاثیر فوق العاده ای در روحیه و آرامش شما خواهد داشت ، همچنین زیبایی گلدانی که در کنج آشپزخانه قرار دارد فضای آن مکان را دگرگون خواهد کرد. شما می توانید با سلیقه و علایق خود گل آپارتمانی خود را تزیین کنید.

برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی در آشپزخانه، می‌توان از گل و گیاه‌های آپارتمانی کوچک مانند کاکتوس استفاده کرد. اما اگر فضای کافی برای نگهداری از گیاه آپارتمانی را در نزدیکی پنجره و یا روی اپن آشپزخانه دارید از حضور گیاهان آپارتمانی که رطوبت دوست هستند بهره ببرید. اکثر خانم‌ها علاقه زیادی به نگهداری از گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه دارند که تاثیر بسیار خوبی در ایجاد آرامش و شادی در محیط خانه دارد.

استفاده از ﺳﯿﻨﯽ ﺷﻦ ﺭﯾﺰﯼ ﺷﺪﻩ ﮐﻪ ﻣﺤﺘﻮﯼ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﮔﻞ‌ﻫﺎﯼ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎﺷﺪ، ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﭘﻨﺠﺮﻩ، ﺯﯾﺒﺎﯾﯽ ﺧﺎﺻﯽ ﺑﻪ ﻣﺤﯿﻂ ﺩﻟﭽﺴﺐ ﺁﺷﭙﺰﺧﺎﻧﻪ می‌بخشد. ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺭﻃﻮﺑﺖ ﻫﻮﺍﯼ ﺁﺷﭙﺰﺧﺎﻧﻪ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﺏ ﺟﻮﺵ ﯾﺎ ﺩﯾﮓ ﺯﻭﺩﭘﺰ ﺍﺯ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﻃﺎﻕ‌ﻫﺎﯼ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺳﺖ، ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﯾﻦ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﮔﻞ‌ﻫﺎﯼ ﺭﻃﻮﺑﺖ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺭ ﺁﺷﭙﺰﺧﺎﻧﻪ ﺗﺮﺟﯿﺢ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮد.

چه گیاه آپارتمانی برای هال مناسب هستند؟

 

گیاهان آپارتمانی مناسب برای هال

گیاهان آپارتمانی مناسب برای هال و پذیرایی

گروه ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺍﺯ افراد، ﮔﻠﺪﺍﻥ‌ﻫﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻫﺎﻝ ﻭ ﺭﺍﻩ ﭘﻠﻪ‌ﻫﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ. ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﺩﮐﻮﺭﺍﺳﯿﻮﻥ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮﺍﯼ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﮔﻠﺪﺍﻥ‌ﻫﺎ ﭘﯿﺶ‌ﺑﯿﻨﯽ ﺷﻮﺩ، ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﻣﻨﻈﺮﻩ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺯﯾﺒﺎﯾﯽ ﺭﺍ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻧﻤﻮﺩ .ﺯﯾﺒﺎﯾﯽ ﻫﺎﻝ، ﺧﺎﻃﺮﻩ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺩﻟﭙﺬﯾﺮﯼ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﯿﻨﻨﺪﻩ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻣﯽ‌ﻧﻤﺎﯾﺪ، ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﮔﻠﺪﺍﻥ ﻫﺎ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺩﺭ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﻣﯽ‌ﺑﺎﺷﺪ، ﺭﺳﯿﺪﮔﯽ ﺑﻪ ﺁﻧ‌‌‌ﻬﺎ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺁﺳﺎﻥ ﺍﺳﺖ. ﮔﯿﺎﻫﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻫﺎﻝ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﯽ‌ﺷﻮﻧﺪ، ﺑﺎﯾﺴﺘﯽ ﺍﺯ ﮔﺮﻭﻩ ﮔﯿﺎﻫﺎﻥ ﺯﻭﺩ ﺭﺷﺪ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻧﻮﺭ ﮐﻢ ﻭ ﺳﺎﯾﺮ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻧﺎﻣﺴﺎﻋﺪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﮐﻮﺭﺍﻥ ﻫﻮﺍ، ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺭﻃﻮﺑﺖ ﻭ ﻏﯿﺮﻩ، ﻣﻘﺎﻭﻡ ﺑﺎﺷﺪ. ﺩﺭ ﻏﯿﺮ ﺍﯾﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﺩﺭ ﻣﺪﺕ ﮐﻮﺗﺎﻫﯽ ﺯﺭﺩ ﻭ ﺧﺸﮏ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ ﻭ ﻣﻨﻈﺮﻩ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺒﯽ ﺑﻪ ﻫﺎﻝ ﻣﯽ‌ﺩﻫﺪ .

برخی دیگر ﮔﻞ‌ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﻃﺎﻕ ﻧﺎﻫﺎﺭ ﺧﻮﺭﯼ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ ﻣﯽ‌ﮐﻨﻨﺪ . ﮔﻞﻫﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﺍﻃﺎﻕ ﻧﺎﻫﺎﺭ ﺧﻮﺭﯼ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ ﻣﯽ‌ﺷﻮﻧﺪ ﮐﻪ ﺷﺎﺥ ﻭ ﺑﺮﮒ آن‌ها ﺯﯾﺎﺩ ﺭﺷﺪ ﻧﻨﻤﻮﺩﻩ ﻭ ﻓﻀﺎﯼ ﺍتاﻕ ﺭﺍ ﺍﺷﻐﺎﻝ ﻧﮑﻨﺪ ﻭ ﺗﺮﺟﯿﺢ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺯ ﮔﻞﻫﺎﯼ ﺳﺎﯾﻪ ﺩﻭﺳﺖ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﮐﺮﺩﻧﺪ . گل و گیاه آپارتمانی ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﺤﻠﯽ ﺍﺯ ﺍتاﻕ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽﺩﻫﻨﺪ ﮐﻪ ﺩﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﺏ ﺩﺍﺩﻥ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺁﺳﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺑﺎﯾﺪ در صورت امکان ﺩﻭﺭ ﻧﻤﺎﯼ ﮔﻠﺪﺍﻥ‌ﻫﺎ، ﺯﯾﺒﺎﯾﯽ ﺧﺎﺻﯽ ﺑﻪ ﻣﺤﯿﻂ ﻧﺎﻫﺎﺭ ﺧﻮﺭﯼ ﺑﺒﺨﺸﺪ.

 

گل آپارتمانی مناسب برای قسمت ورودی و راهرو

 

قطعا یکی از مهمترین جاهایی که در معرض دید است و باید برای آن گل آپارتمانی مناسبی در نظر گرفته شود, راهروها و ورودی اصلی ساختمان می‌باشد. یکی از جاهایی که می توان گل و گیاه آپارتمانی را قرار داد روی جاکفشی یا کنسول می باشد که یک گلدان متوسط پر از گل های زیبا و رنگارنگ زیبایی و جلوه خاصی به دکوراسیون آن ناحیه می بخشد.

 

چگونه می‌توان اتاق خواب رمانتیک و آرامش‌بخش داشت؟

استفاده از گیاهان آپارتمانی در اتاق خواب

گیاهان سبب خواب آرام و لذت بخش می‌شوند

 

یک ایده بسیار مناسب و عالی این است که گل آپارتمانی را رو به روی تخت خواب خود قرار دهید که با گشودن چشمانتان زیبایی آن را لمس کنید.

در فضاهایی که نسبتا خلوت است و لوازم زیادی در اتاق وجود ندارد می‌توانید از گلدان های پر شاخ و برگ و بزرگ استفاده کنید و برعکس درصورتی که اتاق شما فضای شلوغی دارد از گل های تک شاخه و کوچک تر استفاده نمایید.

به این نکته توجه کنید که اگر به عطر و بوی گل ها حساسیت و آلرژی ندارید استفاده از گل های آپارتمانی عطری فضایی آرامش بخش و رمانتیکی برای شما ایجاد خواهد کرد.

 

 

 

آیا می توان گل و گیاه آپارتمانی را در فضای سرویس بهداشتی نگهداری کرد؟

استفاده از گیاهان آپارتمانی در حمام و سرویس بهداشتی

استفاده از گیاهان آپارتمانی در حمام و سرویس بهداشتی

 

 

شاید در نگاه اول استفاده از گل و گیاه در سرویس بهداشتی امری ناممکن و عجیب به نظر برسد. ولی استفاده از گیاهان برای مکان های مختلف قانون و قواعد خاصی ندارد و امری کاملا سلیقه ای می باشد. دقت کنید با در نظر گرفتن این موضوع که فضای سرویس بهداشتی خیلی بزرگ نیست برای تزیین این مکان از گلدان‌های کوچک استفاده کنید و یا فضایی برای گل و گیاه تعبیه نمایید.

 

 

 

 

 

 

گل و گیاه آپارتمانی مناسب برای فضای نشیمن کدام است؟

 

به این موضوع توجه کنید که قبل از خرید گل و گیاه آپارتمانی باید ابعاد میز جلوی مبل خود را در نظر بگیرید و نسبت به آن گلدان خود را انتخاب نمایید. به این معنی که اگر میز جلومبلی شما کوچک است برای آن گلدانی در نظر نگیرید تا مجبور شوید جای گلدان را در آینده تغییر دهید . بنابر این گیاه متناسب با میز خود تهیه کنید ، گلدان با ارتفاع متوسط و گل های بلند یا کوتاه با در نظر گرفتن علایق خود انتخاب کنید. استفاده از گیاهان آپارتمانی بلند با گلدان بلند می تواند چهره زیبایی به فضای نشیمن شما ببخشد.

بهترین حالت برای استفاده از گیاهان آپارتمانی در فضای آشپزخانه درنظر گرفتن گلدان های آپارتمانی بزرگ در کنجی از آن می باشد. قطعا عطر این گل ها تاثیر فوق العاده ای در روحیه و آرامش شما خواهد داشت ، همچنین زیبایی گلدانی که در کنج آشپزخانه قرار دارد فضای آن مکان را دگرگون خواهد کرد. شما می توانید با سلیقه و علایق خود گل آپارتمانی خود را تزیین کنید.

 

گل و گیاه آپارتمانی را برای فصل سرما آماده کنید!

 

گیاهان به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. برخی از آن‌ها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند و آنها را باید در حیاط یا پشت پنجره‌ها نگهداری کنید.

البته، نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی هم کار چندان آسانی نیست و برای این‌ که گیاهان شاداب و بانشاطی داشته باشید باید به آنها توجه کنید. باید بدانید گل و گیاه آپارتمانی خانه شما از چه نوعی‌ است؟ چقدر باید به آن‌ها آب بدهید و به چه میزانی نور نیاز دارند؟ حالا که هوا سرد شده و در فصل زمستان به سر می‌بریم، باید به گیاهان رسیدگی کنید تا همیشه سرحال و شاداب بمانند.

بلایی که بخاری بر سر گل و گیاه آپارتمانی می‌آورد!

 

وقتی موضوع مراقبت از گیاهان در برابر سرما مطرح می‌شود، بعضی‌ها تصور می‌کنند گیاهان هم باید مانند انسان‌ها در فضایی گرم نگهداری شوند تا آسیبی به آنها نرسد. اما دقت کنید که به هیچ عنوان گیاهان را در فصل‌های سرد سال کنار وسایل گرم‌کننده مانند بخاری و شوفاژ قرار ندهید. چون اگر گل و گیاه در فضایی خیلی گرم بماند، از بین خواهند رفت.

در فصل‌های سرد سال آبیاری را نسبت به فصل گرم کاهش دهید و با مشاهده رطوبت خاک، دیگر نیازی به آبیاری گیاه ندارید. زیرا  آب دادن بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده و آن را از بین می‌برد.

مراقب گیاهان حساس باشید!

 

گل و گیاه آپارتمانی به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. برخی از آن‌ها نیاز به نور مستقیم آفتاب دارند و باید در حیاط یا پشت پنجره‌ها نگهداری شوند. به عنوان مثال گل شمعدانی از این نوع گل‌هاست که نمی‌توان آن را در فضای بسته نگهداری کرد.

بنابراین یادتان باشد در فصل زمستان و هنگامی که هوا سرد است، باید از این گیاهان محافظت کنید. اگر می‌توانید در سرما آنها را به داخل خانه بیاورید و در جایی که خیلی سرد یا گرم نیست، از آنها نگهداری کنید.

چند نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی در فصول سرما

 

زمستان فصل استراحت و خواب بسياري از گياهان بوده و همچنين آماده شدن براي شكوفايي در فصل بهار است. اين طبيعي است كه در شرايط عادي و غیر گلخانه‎‌ای در فصل زمستان، گل شما رشد چنداني نداشته باشند و  برگ‌هايشان بريزد يا در مواقعی خشك شوند. اما امر مهم اين است كه ما براي فصل بهار گل هاي زيباي خود را داشته باشيم.

بعضي از گل ها مثلشمعداني‌ها، تا حدودي در مقابل سرما مقاوم هستند. اما بايد آنها را از جريانات سرد دور نگاه دارید.

گوشه‌هاي حياط يا زير درختان مي تواند جاي مناسبي براي نگه داشتن اين قبيل گياهان باشد.

گل هايي مثل كولانكوئه براي ‌آنكه در فصل بهار گلدهي داشته باشند، باید در فصل زمستان به اندازه كافي از نور خورشيد بهره‌مند گردند.

گل‌هايي نظیرحسن يوسفدر سرماي شديد خشك مي‌شوند و بايد در جايي مناسب نگه‌داري شوند. داخل منزل و فضاي سبز داخل منزل جايگاه مناسبي مي‌باشد . دقت داشته باشيد ممكن است در اين دوره از جذابيت برگ‌هاي حسن يوسف كاسته شود. اما جاي نگراني ندارد و با رسيدن فصل بهار و انتقال گلدان به مكان مناسب دوباره جذابيت خود را به دست مي‌آورند.

كاكتوس ها را در فصول سرد بیش از حد آبیاری نکنید!

 

اگر در محل زندگی شما باران زياد مي بارد. كاكتوس‌هاي خود را از باران محفوظ بداريد. زياد مرطوب بودن خاك گلدان كاكتوس ها در زمستان باعث پوسيدگي و از بين رفتن كاكتوس شما مي شود.

ساقه هاي گل‌هايي مثل برگ بيدي بنفش و نخل مرداب در زمستان كاملا خشك مي‌شود . نیازی به نگران شدن نیست! زيرا ريشه‌هاي اين گياهان زنده‌اند و اين خواب زمستاني برا ي گياهان شما مناسب مي‌باشد تا در فصل بهار زيبايي كمال خود را به نمايش بگذارند. از ريشه‌هاي اين قبيل گياهان مراقبت كنيد و مواظب باشيد محل ريشه‌هاي اين گياهان عمل شخم‌زني انجام نشود.

گل‌هايي مثل گل ناز آفتابي و پريوش در زمستان كاملا خشك مي‌شوند و براي داشتن گلدان اين گل‌ها در سال جديد بايد بذر ‌آنها را جمع آوري كنيد یا اينكه از گلدان خشك شده آن‌ها تا فصل بهار مراقبت كنيد. بذرهاي بجا مانده در گلدان در فرصت مناسب رشد مي‌كنند. دقت کنید اين گل‌ها را  در زمان رسیدن فصل بهار منظم آبیاری کنید.

 


گیاهان آپارتمانی مقاوم برای محیط منزل و حتی اتاق کودک کدامند؟

 

همه گیاهان به میزان مشخصی آب نیاز دارند. ولی بسیاری از آنها به کم آبی مقاوم هستند و یا حتی آب کم را ترجیح می دهند. این نکته گزینه مثبتی است و گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی برای افراد فراموشکار ایده آل هستند. در این پست سعی می کنیم چند نمونه از گیاهان آپارتمانی سایه دوست ( گل های آپارتمانی کم نور )، گل هایی که به نور کم مقاوم ( گیاهان آپارتمانی مقاوم ) و نیز کم آب را  برای فضاهای بسته و آپارتمان های کم نور مناسب هستند را به شما معرفی کنیم.

گل آپارتمانی تصفیه کننده هوا سانسوریا

قبل از هر چیز باید بدانید که نگهداری از گل آپارتمانی سانسوریا(شمشیری یا زبان مادر شوهر) چه فوایدی برای ما خواهد داشت. گیاه سانسوریا یکی دیگر از گیاهانی است که علاوه بر زیبایی منحصر به فرد خودش و حس شادی و آرامشی که به افراد منتقل می‌کند، خواص بسیار مهم دیگری نیز دارد.

این گیاه زینتی بسیار زیبا به عنوان یک گیاه آپارتمانی که می‌­تواند با حضورش آلودگی‌­های موجود در هوا را تصفیه کند و اکسیژن خالص به محل زندگی شما هدیه کند. چه خوب است که گل و گیاه آپارتمانی ما چندین مزیت و فواید را برای ما به ارمغان بیاورد. این گیاه کم توقع به دلیل نیاز کم به نور آفتاب و نگهداری آسان  محبوبیت زیادی برای نگهداری در دفاتر اداری و شرکت‌ها، نقاط سایه منازل، رستوران‌ها، بانک‌­ها و کارخانجات پیدا کرده است. در چند سال گذشته رشد چشمگیری در میان علاقه­‌مندان گیاهان آپارتمانی پیدا کرده است. برگ‌های این گیاه در حدود ۳ سانتی متر ضخیم شده و به ارتفاعی بین ۱ متر تا ۲ متر می­رسند.

گل آپارتمانی پیرومیا قاشقی

گیاه قاشقی یکی از گیاهان بسیار محبوب و زیبایی است که به دلیل آسانی در نگهداری و قیمت مناسب احتمالا در خیلی از آپارتمان­‌ها، رستوران‌ها، شرکت‌ها و ادارات تصویر آن را در ذهن خود بیاد می­‌آورید یا اینکه در بسیاری از عکس­‌های قدیمی خود در کنار این گیاه زیبا صحنه‌ه­ای جذاب را ثبت نموده­‌اید. تکثیر این گیاه بسیار راحت است و گیاه برگ قاشقی نیازمند نور متوسط و هوای خنک می‌باشد. همچنین دارای برگ‌های پهن، گوشتی، قلبی شکل و همیشه سبز می­‌باشد. این برگ­‌های گوشتی به گیاه کمک می‌کند آب را در بافت­‌هایش ذخیره کند.

گیاه آپارتمانی پتوس(پتوس)

این گیاه که از گیاهان پیچکی هست، یکی از محبوبترین های خانگی است و رشد سریعی داردگیاه پوتوسدر نور متوسط یا کم زندگی خوبی دارد و خاک خشک را تحمل می کند.

این گیاه بسیار زیبا، هم می‌تواند به عنوان بالارونده و هم آویز جلوه­ی فوق العاده قشنگی به آپارتمان یا محل کارتان بدهد. این گیاه همیشه سبز، برگ های قلبی شکل دارد و نگهداری از آن بسیار ساده است. به همین خاطر در آپارتمان ها بسیار به چشم می‌خورد.

گیاه آپارتمانی آگلونما

آگلونما گیاه آپارتمانی مناسب برای ادارجات، دفاتر خدماتی، بانک ها، منازل، رستوران‌ها و کلیه نقاط تاریک و شرایط سخت می‌باشد. با وجود آلودگی‌ هوا داشتن گیاهی که بتواند هوای محیط پیرامون را برای تنفس پاکیزه کند، بسیار ارزشمند است. این گل آپارتمانی ضامن سلامتی شماست. این گل آپارتمانی سودمند طبق تحقیقات ناسا در مورد گیاهان آپارتمانی جزو گیاهانی است که نقش بسزایی در تصفیه هوا و جذب موادی که موجب آلودگی هوا می‌شوند، دارد.

زاموفیلیا گیاه آپارتمانی زیبا و دوست داشتنی

گیاه آپارتمانی زاموفیلیا به دلیل زیبایی فوق‌العاده  با برگهای چرمی و براق، مقاوم بودن آن و نیز نگهداری آسان، گیاه محبوبی برای نگهداری محسوب می‌­شود و زینت بخش آپارتمان‌­ها و ادارات می‌­باشد. 

 واقعا سعی نکنید این گیاه را از بین ببرید. زیرا بسیار مقاوم بوده و تنش­‌های محیطی را تحمل می­‌کند. زاموفیلیا را تهیه کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

گیاه پاپیتال

احتمالا به دنبال گیاهی تزیینی و همیشه سبز برای حیاط منزل یا باغچه خانه خود هستید. اگر این چنین است انتخاب شما صحیح می‌باشد. پاپیتال(داردوست) گیاهی رونده و همیشه سبز با ساقه‌های بلند و چسبنده و بالارونده می‌باشد. این گیاه زیبا اصولا در مکان‌های سایه رشد می‌کند و برای پوشش دیوارها بسیار مناسب است. پیشنهاد می‌کنم در صورتی که درخت خشک بدون استفاده‌ای دارید، از آن جهت بالارفتن پاپیتال استفاده کنید. 

گیاه پاپیتال دارای انواع مختلفی است، رنگ برگ‌ها از سبز تیره تا سبز مایل به خاکستری یا برگ‌های سبز و زرد( ابلق) با توجه به نوع گیاه تغییر می‌کند.
این گیاه با محیط‌های مختلف سازگاری بسیاری دارد و با درجه حرارت بالا و پایین یا نور کم و زیا می‌تواند به راحتی رشد کند و به زیست خود ادامه دهد. پاپیتال‌هایی که برگ‌های ابلق دارند نسبت به سرما و بادهای شدید مقاوم‌تر می‌باشند. اگر این گیاه را در کنار یک مانع عمودی قرار دهید به سمت بالا رشد می‌کند و بالا می‌رود. اگر این مانع عمودی درخت باشد لازم است از بالا رفتن بیش از حد آن جلوگیری کرد چون باعث خشک شدن درخت می‌شود. رشد گیاه پاپیتال در ابتدا کند می‌باشد همچنین رشد این گیاه با برگ‌های ابلق آهسته‌تر است نسبت به برگ‌های سبز. گیاه پاپیتال در زمستان بهتر است در محیط‌هایی مثل گلخانه نگهداری شود چون سرمای شدید باعث از بین رفتن این گیاه می‌شود. گیاه پاپیتال نیازمند نور فراوان است اما در معرض مستقیم اشعه های آفتاب آسیب می‌بیند و برگ های آن بی رنگ می شود. گیاه پاپیتال در فصل تابستان نیاز به آبیاری هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یک بار را دارد.

گیاه آپارتمانی شامادورا

گل آپارتمانی شامادورا دارای گونه­‌های مختلفی است که به خاطر مقاوم بودن در محیط­‌های کم نور و نگهداری آسان به عنوان گل آپارتمانی نگهداری می‌­شود. به طور کلی شبیه درخت خرما هستند و اندازه های آنان گوناگون می باشند.

در تابستان هفته ای ۲ بار مناسب است. بطور کلی زمان هر آبیاری در صورت خشکی خاک آبیاری شود. برای پی بردن به خشکی خاک انگشت خود را در خاک فرو برده و میزان رطوبت خاک را بسنجید. آبیاری بیش از اندازه و خیس بودن دائمی خاک باعث زرد شدن برگ‌ها خواهد شد.

گل آپارتمانی اسپاتی فیلوم

اگر به دنبال گیاهی برای نگهداری در منزل، ادارات و رستوران‌ها هستید گل آپارتمانی اسپاتی فیلوم انتخابی مناسب است. این گیاه آپارتمانی یکی دیگر از گیاهانی که تاثیر فراوانی در تصفیه هوا دارد. شاید از روی ظاهر گیاه اسپاتی فیلوم فکر کنید که نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی دارد، ولی به هیچ وجه اینطور نیست. این گیاه برای آپارتمان هایی با پنجره های محدود مناسب است و در نور کم و دمای اتاق زندگی خوبی خواهد داشت .احتمالا شما هم  گیاه آپارتمانی را می‌پسندید که محبوبیت و طرفدار زیادی داشته باشد. اسپاتی فیلوم یا برگ قاشقی از جمله گل و گیاه آپارتمانی است که علاوه بر انتخاب این گیاه به دلیل زیبایی بی‌نظیرش، کمک به جذب آلودگی‌های محیط در داخل منزل می‌نماید.

گل‌ آپارتمانی آنتوریوم

گل آپارتمانی آنتوریم دارای برگ‌های بسیار زیبا و همچنین گل‌های بی‌نظیری است. رنگ‌های قرمز، زرد، سفید، صورتی و بنفش در مورد این گیاه قابل مشاهده‌ است. 

گل آپارتمانی آنتوریوم از جمله گل‌های سایه دوست است که برگ‌هایش کشیده و خنجری به رنگ سبز پررنگ و براکته هایش قرمز و قلبی شکلند. دوام گل و براکته آنتوریوم زیاد بوده و ۲ تا ۳ ماه پایدارمی ماند.گل‌های واقعی آنتوریوم اندام فنر مانندی‌اند که از داخل براکته‌ها رشد می‌کنند.گل‌های خوشه‌ای و پیچیده شده در یک براکته بزرگ قلبی شکل رنگین می‌باشد. این گیاه به خاطر گل‌های بادوام و زیبایش که غالبا دارای دمگل بسیار بلند است در گلخانه کشت و کار می‌شود.


چگونه با پرورش گل و گیاه آپارتمانی ایجاد شغل و کسب درآمد کنیم؟

 

چندی پیش یکی از همراهان سبزوانه که خارج کشور زندگی می‌کردند و قصد بازگشت و شروع به فعالیت و کسب وکار داشتند،  از طریق بخش “از من بپرس؟” سوال کرده بود که “مدتی هست که دوست دارم وارد کار گل و گیاه شوم. نمی‌دونم از کجا شروع کنم. چگونه از راه گل و گیاه به درآمد ۵ میلیونی در ماه برسم؟

 

ما از این دوست عزیز سوال کردیم که “تا چه حد با گل و گیاه آشنا هستید؟”

ایشان جواب دادند که ” تا حدودی در ضمینه روش تکثیر گل و گیاه اطلاعاتی دارند و نقطه شروع به کار را آشنایی ندارند و به دلیل دنیای بزرگ گیاهان دچار سردرگمی در ابتدای کار شده‌اند.”

در دنیای امروزی با افزایش جمعیت، رشد صنایع و آلودگی‌های ماشین آلات و کارخانجات، شهرهای بزرگی مانند تهران نیاز به گسترش فضای سبز کاملا احساس می‌شود. همچنین توصیه می‌شود برای تصفیه هوای داخل منزل ترجیحا از گل وگیاهان آپارتمانی که تاثیر فراوانی جهت تصفیه هوا و جذب آلاینده‌ها دارند استفاده کنند. در چنین شرایطی ایجاد مشاغلی که در ارتباط با گل و گیاه بسیار با ارزش و سودآور است. همچنین اگر از افرادی هستید که به پرورش گل و گیاه علاقه‌مند هستید و نیز از رشد و تکثیر آن‌ها لذت می‌برید، انتخاب کاملا درستی کرده‌اید. زیرا سر و کار داشتن با گیاهان تاثیر فراوانی در بهبود روحیه افراد، حس آرامش و شادی را به ما هدیه می‌کند.

سوالاتی که در ضمینه کسب درآمد از پرورش گل و گیاه آپارتمانی پیش پیش می‌آید:

 • چه گل و گیاه آپارتمانی پرورش دهیم؟
 • چه میزان سرمایه برای شروع به کارنیاز است؟
 • کار در مورد گل و گیاه آپارتمانی را چگونه و از کجا شروع کنیم؟
 • سطح درآمد از پرورش گل و گیاه چه میزان است؟
 • محبوب‌ترین و پر طرفدارترین گل و گیاه‌ آپارتمانی کدامند؟

چه گل و گیاه آپارتمانی پرورش دهیم و به درآمد برسیم؟

در ابتدا باید مشخص کنید که در چه شرایط آب و هوایی و در چه منطقه‌ای قصد پرورش گل وگیاه دارید. با توجه به نوع اب و هوای هر منطقه می‌توانید در ضمینه گیاهی که با آن شرایط سازگار است شروع نمایید. به عنوان مثال شهرهای شمالی کشور کاملا مناسب برای پرورش گل و گیاهان زینتی هستند. در این شهرها که رطوبت هوا مناسب برای گیاهان است، پرورش پرورش گل‌های آپارتمانی و گلخانه‌ای نیز می‌تواند درآمد زیادی داشته باشد. باز هم با توجه به نوع آب و هوای منطقه، در شهر کرج یا تبریز محل مناسبی برای پرورش کاکتوس می‌باشد. همچنین در شهر تهران می‌توان انواع خاص دیگری را پرورش داد.

پرورش گل و گیاه آپارتمانی و سرمایه اولیه

 

قطعا میزان سرمایه اولیه شروع به کار پرورش گل و گیاه مستقیما با نوع کار شما بستگی دارد. اما در کمترین حالت، به تهیه زمینی در حدود ۱۰۰ متر یا بیشتر نیاز دارید تا بتوانید در آن گلخانه‌ احداث کنید. قیمت زمین به نوع منطقه و امکانات آن بستگی دارد و قابل محاسبه است. هزینه‌های دیگری مانند بذر، گلدان، انواع سموم، کود، وسایل گرمایشی، نیروی کارگری و … نیز باید محاسبه کنید. اما یک نکته خوشحال کننده اینکه بجز هزینه‌ تهیه زمین، هزینه مابقی امکانات توسط اخذ وام هموارتر خواهد شد.

شروع به کار پرورش گل و گیاه آپارتمانی

 

پیشنهاد ما برای شروع کار گیاهانی هستند که نیاز به مراقبت کمتری جهت تکثیر دارند. همچنین با گل و گیاهانی شروع کنید  که از طریق پاجوش‌هایشان تکثیر می‌شوند و گرمای کمتری برای رشد و تکثیر می‌خواهند. گیاهانی که از طریق پاجوش تکثیر می‌شوند به راحتی از هر گلدان حدود پنج گلدان دیگر می‌توانید تکثیر کنید و این بسیار مناسب است. گیاه آپارتمانی سرخساز جمله گیاهانی است که از طریق پاجوش نیز قابل تکثیر است.

حالا چرا از قلمه‌زدن برای شروع به کار تکثیر گیاهان استفاده نکنیم؟

 

روش قلمه زدن نیاز به تنظیم دما و ایجاد دمای مناسب برای ریشه‌دهی گیاه دارد. می‌توانید پس از رسیدن به درآمد و سود، با تجربه‌هایی که کسب نمودید شروع به تکثیر گیاهان از طریق بذر نماید.

همچنین باید بدانید که تکثیر از طریق بذر زمان بیشتری نیاز دارد تا بذر سبز شود. پس از نگهداری فراوان (کمی سخت‌تر از روش قلمه‌زنی) باید به مرحله ورود به بازار برسد. در روش تکثیر از طریق قلمه‌زنی به راحتی پس از گذر ۹۰ تا ۱۰۰ روز می‌توانید محصول خود را وارد بازار نمایید. علاوه بر زمان طولانی برای رسیدن به بازار فروش، تکثیر از طریق بذر پرتی بالایی دارد و نیز مرحله به مرحله نیاز به تعویض گلدان به یک سایز بزرگتر جهت رشد بیشتر خواهد داشت.

گل و گیاه و سود حاصل از پرورش آن

 

حالا می‌رسیم به قسمت جذاب قضیه، کسب درآمد و میزان سوددهی از طریق تکثیر گل وگیاه آپارتمانی!

در ابتدای کار توقع چندان زیادی از کسب درآمد و سود نداشته باشید. زیرا هزینه های اولیه مانند تجهیز گلخانه و هزینه خرید یا اجاره زمین به مراتب زیاد خواهد بود. همچنین اگر گلخانه شما کوچک باشد در ابتدای کار(سال اول) به طور خوش بینانه دخل و خرجتان باهم برابر خواهد شد و سود کمی خواهید کرد. از سال دوم به بعد همچنان که تجربه شما افزایش پیدا می کند با همان امکانات کم و گلخانه کوچک می توانید در آمد خوبی کسب کنید. قطعا با افزایش گلخانه و یا تکثیر بیشتر گیاهان این سود نیز افزایش می‌یابد.

در ادامه با افزایش تکثیر گیاهان و انتخاب گلخانه بزرگتر نیاز به نیروی انسانی بیشتری خواهید داشت. البته به این نکته توجه کنید که در فصول سرد مانند زمستان فروش گل وگیاه کاهش خواهد یافت. اما در اواخر زمستان و علی الخصوص نزدیک به عید نوروز بازار گل و گیاه رونق می گیرد و نیاز به خارج کردن گیاهان از زمین و قرار گرفتن آن ها در گلدان می‌باشد. در نتیجه حجم کار بیشتر خواهد بود و این قضیه در تابستان که گیاهان نیاز به تعویض گلدان دارند صدق می‌کند.

مجبوب ترین و پر طرفدار ترین گل و گیاه  آپارتمانی برای درآمدزایی

 

 از جمله عواملی که موجب کسب تجربه در سال اول کاری خواهد شد، پی بردن به نیاز بازار است. به طورمثال گل آپارتمانی آگلونما و آنتوریوم به خاطر تنوع رنگ و سازگاری با محیط آپارتمان طرفداران فراوانی دارند. از جمله گیاهان آپارتمانی که پر طرفدار است می توان کاج مطبق را نام برد که در هر اقلیمی و با هر آب و هوایی می توان از آن نگهداری کرد. یک ایده دیگر برای تکثیر گل و گیاه بونسای است که در بازار جهانی و ایران بسیار پر رنگ شده است.


 

سبزوانه

 

 

سبزوانه به شما کمک کند که…

 

با کمترین هزینه کاری می‌کند که اگر افرادی از فضای سبز باغ، ویلا، محل زندگی و یا هر جایی که از گیاهان نگهداری می‌کنید دیدن کنند، حس شادی و لذت در آن‌ها ایجاد شود و این حس زیبایی را برای دیگران تعریف کنند.

 

دیگر نگران اینکه کار طراحی فضای‌سبز یا محوطه‌سازی را به کجا بسپارم که تخصصصی انجام شود و توانایی انجام آن را داشته باشند، نباشید.

 

با دارا بودن افراد متخصص و با تجربه کاری پروژه‌های بزرگ کشور در زمینه‌های مختلف فضای‌سبز، عمران، برق و … تمام پیش‌بینی‌ها و هزینه‌های احتمالی تا پایان کار صورت گرفته و دیگر نگران این نباشید که انتهای کار هزینه‌های مازاد بر مبلغ برآورد شده بپردازید.

 

 مصالح و گل و گیاهی انتخاب کنید که با توجه به شرایط محیطی و نوع کاربری شما سازگار باشد و همچنین آینده رشد گیاهان پس از چندین سال در نظر گرفته شود.

 

قبل از انتخاب خدمات تمام مراحل انجام پروژه را به صورت کامل و روشن بدانید و دیگر جای ابهام از اجرای درست و حرفه‌ای باقی نماند.

 

پس از اجرای پروژه و اتمام کار روش نگهداری از گیاهان به طور کامل آموزش داده می‌شود و نیازی نیست نگهداری از پروژه اجرا شده دنبال شرکت یا شخصی بگردید. سبزوانه نگهداری از آن را بر عهده می‌گیرد.

 

در مورد محصولاتی از قبیل گل‌ و گیاه آپارتمانی و گل و گیاه فضای‌آزاد، این مشکل که ” آیا این گیاهان برای نگهداری با توجه به شرایط محیط مناسب هستند یا خیر” را با مشاوره رایگان و همچنین توضیحات صفحه محصول بر طرف می‌کند.

 

با جابجایی و انتقال درختان در صورتی که ایجاد مشکلاتی در محل فعلی کرده باشد، از جرائم سنگین قطع و خشک شدن درختان محفوظ باشید. (پیشنهاد می‌کنم مقاله‌های مربوط با جابجایی درختان را مطالعه نمایید.)

 

نیازی نیست زمان و پول خود را صرف رفتن به مراکز گل و گیاه فروشی کنید!

 

همان گونه که می‌دانید انتخاب گل و گیاه برای نگهداری در خانه و محل کار و یا انتخاب گیاهان برای طراحی فضای‌سبز باغچه‌های منزل، ویلا، باغ و … نیاز به تخصص و آشنایی، زمان زیاد و هزینه است. سبزوانه این امکان را مهیا کرده است که به آسانی گیاهان خود را در سایت سبزوانه انتخاب کرده و با کمترین زمان هرجایی که بخواهید تحویل بگیرید. قبل از سفارش از طریق راه‌های ارتباطی سبزوانه در صورت وجود هرگونه سوال، از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

 

استفاده از خدمات و محصولات سبزوانه به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

 

استفاده از مزایای نگهداری از گیاهان در محیط پیرامون به قدری در آرامش روحی و ایجاد حس خوب لذت از زندگی نقش مهمی دارد که همه خانواده‌ها حداقل یک گل آپارتمانی در خانه نگهداری می‌کنند. سبزوانه به تمام کسانی که دارای فرزند هستند(به ویژه کودکان)، سازندگان املاک، سازمان‌ها، شرکت‌ها،ادارات و …  توصیه می‌کند با توجه به دلایل لزوم استفاده از گیاهان در منازل و محیط کار و همچنین داشتن فضای‌سبزی زیبا در باغچه‌های منازل، ویلاها و … از خدمات و محصولات سبزوانه استفاده کنند.

چرا به خانواده‌های دارای فرزند توصیه می‌شود از خدمات و محصولات سبزوانه استفاده کنند؟

 

همان‌طور که در مقاله((گل و گیاه آپارتمانی نخرید تا زمانی که این مطلب را بخوانید!))  مطالعه کردید، در مورد معجزات باغبانی کودکان به طور کامل توضیح دادیم. باغبانی نتایجی همچون افزایش خلاقیت ، آرامش روانی، حس ارزشمندی ، هماهنگی با طبیعت و محیط، احساس مسئولیت ، رشد مهارت‌های اجتماعی، رفتاری و اخلاقی و … را در کودکان بوجود می‌آورد.

 

چرا تا بحال ۹۷۵ نفر از سازندگان از خدمات سبزوانه استفاده کرده‌اند؟

 

سازندگان حرفه‌ای و بزرگ معتقدند که ساختن ساختمانی شیک و زیبا با به‌کارگیری تمام متریال‌های عالی، بدون داشتن فضای سبز و گل و گیاه زیبا در چشم خریداران حس کامل بودن را القا نخواهد کرد.

اینکه شخص بازدید کننده که احتمالا قصد خرید واحدی از آپارتمان شما را دارد با صحنه‌ای جذاب همچون طراحی مهندسی شده فضای‌سبز مواجه شود و حس لذت بردن از فضای ایجاد شده توسط گل و گیاه‌های مختلف در او بوجود بیاید، احتمالا زندگی کردن در ساختمان شما را انتخاب درستی می‌داند. بنابراین حس بسیار متفاوتی که طبیعت بر ذهن افراد ایجاد می‌کند باعث می‌شود فرد خریدار تمایل بیشتری برای خرید ملک داشته باشند و این موضوع برای تمام سازندگانی که تا بحال از خدماتی همچون طراحی فضای‌سبز سبزوانه استفاده کرده‌اند، اثبات شده است.

 

بابت مشاوره و بازدید جابجایی درخت لازم نیست هزینه کنید! مشاوره سبزوانه رایگان است!

 

با توجه به مشکلات و سوالات متعدد شما در خصوص امکان جابجایی انواع درختان و همچنین مراحل اقدام به جابجایی و انتقال درختان، هدیه سبزوانه مشاوره و بازدید از درخت مورد نظر( بازدید در شهر تهران) به صورت رایگان انجام می‌شود. همچنین سبزوانه دارای صلاحیت و مجوز از شهرداری و سازمان پارکهای تهران جهت جابجایی درختان(با شرکت سروکاران_فیروزی) می‌باشد.

 

گیاهان شاداب و سالمی داشته باشید، بدون نیاز به دانستن روش نگهداری از آن‌ها!

 

 سبزوانه در زمینه‌هایی مانند طراحی، ایجاد و نگهداری از فضای‌سبز، گیاهان آپارتمانی، بیماری و مشکلات گیاهان، محوطه‌سازی، آبنما، برکه، آبشار، بام سبز و غیره فعالیت داشته و مشاوره در زمینه‌های فوق به صورت رایگان انجام می‌شود. همچنین می‌توانید از طریق وب‌سایت www.sabzevane.com محصولات سبزوانه شامل گیاهان آپارتمانی، گیاهان فضای آزاد(جهت کاشت در باغچه و محوطه فضای بیرون)، جعبه گل، گیاهان دارویی و … ثبت سفارش نمایید. 

چطور با سبزوانه در ارتباط باشم؟

 

 جهت مشاوره در ضمینه جابجایی درخت، انواع سوالات در خصوص گیاهان، احداث و طراحی فضای سبز، محوطه‌سازی و ثبت سفارش محصولات، از طریق

تلفن ۲۲۱۱۸۷۲۸-۰۲۱، ۰۹۱۲۶۹۳۷۴۹۶، ۰۹۱۲۴۴۰۱۴۹۵

پر کردن فرم زیر جهت ارسال درخواست خدمات یا مشاوره

 

خدماتی که نیاز دارید تا سبزوانه برای شما انجام دهد را اینجا برای ما بنویسید.

لطفا صبر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *